9 wrz 2010

Filcowanie

Ostatnio zainspirowała mnie biżuteria robiona z filcu, czyli formy stworzone poprzez filcowanie czesanki wełnianej. Filc to najstarsza tkanina jaką zna człowiek. Najwcześniejsze próby filcowania datuje się na epokę neolitu (czyli około 5500 do 2300 p.n.e.). W następnych epokach – brązu i żelaza, metodą tą powszechnie wytwarzano tkaniny w całej Skandynawii. Wykopaliska archeologiczne potwierdzają, że około V w p.n.e. filc znany był m.in. na południowej Syberii. Filc znany było od dawna leczy od niedawna produkuje się z niego biżuterie, torebki, ozdoby.




Rozróżnia się dwa rodzaje filców.



Filce bite, uzyskiwane przez bezpośrednie spilśnianie włókien, oraz



Filce tkane, uzyskiwane przez spilśnianie powierzchni tkanin.



1. Filce bite otrzymuje się przez spilśnianie warstwy włókien wełnianych (runa). Często wzmacnia się takie wyroby przez igłowanie. Igłowanie polega na przebijaniu warstwy włókien specjalnie naciętymi igłami, Igły te przechodząc przez runo przeciągają pasma włókien, przeszywają i wzmacniają wyrób. Wyroby te nazywa się również filcami igłowanymi.



2. Filce tkane otrzymuje sie przez spilśnianie zewnętrznych warstw tkaniny wykonanej z wełny owczej, lam, sierści kóz itp. W wyniku tego tkanina traci swoje dotychczasowe właściwości. Zanika struktura wewnętrzna tkaniny i tworzy się nowa, gęstsza, bardziej wytrzymała, elastyczna, miękka o doskonałych właściwościach termicznych i dźwiękochłonnych.



Filce stosuje się do wyrobu kapeluszy, beretów, obuwia, różnego rodzaju tarcz polerskich, uszczelek, podkładek, wykładzin izolacyjnych i dźwiękochłonnych, na okleiny młoteczków klawiatur do pianin i fortepianów.



Wojłok - gorszego gatunku filc lub inaczej - filc produkowany metodami tradycyjnymi. Jak każdy filc - produkowany z wełny odpadowej i sierści zwierzęcej. Główne zastosowanie: produkcja chodników, koców, podkładek pod siodła, butów filcowych tzw. walonek.



W odróżnieniu od filcu, wojłok posiada mocno zróżnicowane włókna - od grubych wewnątrz do delikatnych po zewnętrznej stronie. Wykonuje się go raczej podczas produkcji rzemieślniczej niż przemysłowej. Podstawą do produkcji jest głównie runo owcze.



Biżuteria wykonana z filcu idealnie komponuje się z jesiennymi strojami. Broszki filcowe można przypinać do kurtek, płaszczy, czapek, torebek. Dzięki czemu stary płaszcz w nieciekawym kolorze przez przypięcie kolorowego dodatku, może nabrać wyrazu. Polecam również kolorową filcowaną biżuterię, przykuwają wzrok. Można tworzyć różne wielkości kul i łączyć je dowolnie za sobą. Świetna zabawa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz